22. srpna 2013

Recenze: Osudové rozhodnutí, Lovkyně snů #3Originální název : Gone

Autor : Lisa McMann
Série : Dream Catcher
Český název : Osudové rozhodnutí 
Počet stran, Provedení : 224, brožovaná
Datum vydání ČR : 2012
Nakladatelství : Fragment
Anotace:
Myslíte si, že vidět, o čem ostatní sní, je skvělé? Naopak, je to děsivé, nebezpečné a může vás to stát i život.

Jmenuju se Janie a věřila jsem, že vím, co mě v budoucnosti čeká. Myslela jsem si, že jsem s tím smířená. Nesnesu však pomyšlení na to, že stahuju Cabela s sebou. On je skvělý a já na pokraji sil. Musím navždy zmizet, aby mohl žít naplno. 
Může můj osud zvrátit cizinec, který mi vstoupil do života? A opravdu mě čeká jen zlověstná budoucnost a ani plamínek naděje na lepší dny? Musím si zvolit, čas běží a jde o život...


Znáte ten pocit, když se na něco strašně moc těšíte a jakmile to přijde je to obrovským zklamáním?
No takový dojem jsem měla z této knihy...


Postavy
O postavách jsem se rozepisovala v recenzích na předchozí díly. A všechno to skvělé, co o nich platilo v dílech minulých, se někam vypařilo. 
Janie mě rozčilovala. Ano, chápala jsem v jak těžké je situaci a sama dokážu být na své nejbližší nepříjemná i když nemám takové problémy jako ona, ale prostě mě její přístup rozčiloval. Ta silná Janie někam zmizela a zůstala tam jenom její skořápka, která znova a znova opakuje, jak je všechno špatně.

V některých chvílích mi bylo snad víc líto Cabela, protože její chování k němu bylo vážně strašný. Ale zas ani Cabel není tím, čím býval. Připadal mi tam jenom jako někdo do počtu, který občas utrousí nějakou poznámku. Jejich vztah postrádal tu předešlou romantickou jiskru a mě připadalo jako bych četla o úplně jiných postavách. Hrdinové pro mě ztratily své charakteristické rysy a byly to jen prázdné figurky, které dohrávaly svou poslední partii.

Kapitánka Kominská sice dostala málo prostoru, ale byla jedinou příčetnou postavou, která byla stejná jako v předešlých dílech a zřejmě se jí lobotomie (kterou podle mě museli podstoupit všechny ostatní postavy) vyhnula.
Zápletka
Nečekejte žádnou pořádnou akci. Jediné, co se celých 220 stran řeší je otec Janie a (jak už název napovídá) to jak se Janie nakonec rozhodne naložit se svojí budoucností. 
I když má kniha už zmíněných 220 stránek neuvěřitelně se táhne. Pořád jsem čekala, kdy přijde ten zlom a já si čtení zase začnu užívat, ale nepřišel a já se utápěla v depresivním nezáživném čtení.

Hodnocení
Opravdu si nepamatuji, kdy mě naposledy nějaká knížka takhle zklamala. Možná jsem měla přehnané nároky, možná jsem čekala nějaké pořádné uzavření. Ať už tak či onak, dočíst Osudové rozhodnutí pro mě byl skoro nadlidský výkon.
Když si vzpomenu, jak nadšená jsem byla po dočtení prvního a druhého dílu je mi skoro líto, že jsem se na třetí díl nevykašlala a nezachovala si tak na Janie a Cabela hezčí vzpomínky. Uzavření celého příběhu jsem se nakonec stejně skoro nedočkala. 

Žádné komentáře:

Okomentovat

Všem děkuji za komentář :)