12. srpna 2013

Recenze: Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné děti (Miss Peregine #1)


Originální název : Miss Peregrine's Home for Peculiar Children 
Autor : Ransom Riggs
Série : Miss Peregrine #1
Český název :  Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné děti
Počet stran, Provedení : 358, pevná s přebalem
Datum vydání ČR : 1.8. 2012
Nakladatelství: Jota

          
Anotace: 

Tajemný ostrov. Opuštěný sirotčinec. Zvláštní sbírka velice podivných fotografií.

To vše čeká na odhalení v knize Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné děti, nezapomenutelném románu, kde děj a děsivé fotografie přináší jedinečný čtenářský zážitek. Náš příběh začíná strašnou rodinnou tragédií, která přivede šestnáctiletého Jacoba k cestě na vzdálený ostrov u břehů Walesu, kde objevuje rozpadající se trosky sirotčince slečny Peregrinové pro podivné děti. Když Jacob bloumá jeho opuštěnými ložnicemi a chodbami, ukazuje se postupně, že děti slečny Peregrinové byly víc než podivné. Byly možná nebezpečné. Možná byly na opuštěném ostrově drženy v jakési karanténě z velmi dobrých důvodů. A nějak – i když to zní jako něco nemožného – jsou možná stále naživu. Fantasy doprovázená strašidelnými starými dobovými fotografiemi, při které běží mráz po zádech. Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné děti zaujme dospělé, teenagery a všechny, kdo mají rádi temná dobrodružství. 


Hledala jsem nějakou aspoň lehce hororovou knížku a do oka mi padl Sirotčinec slečny Peregrinové. Je tomu už rok, co jsem na všech koutech vídala černobílou obálku, lákající čtenáře na tajuplnou jízdu. Když si k tomu ještě člověk přečte anotaci,nemůže se dočkat až se nechá děsit strašidelným příběhem. No realita byla trochu jiná...


Postavy
Jacob celé dětství miloval fantastické příběhy svého dědečka. Ale jak postupně rostl, čím dál méně historkám o podivných dětech důvěřoval. Dnes už je Jacobovi šestnáct, je školní outsider a kromě jediného kamaráda nikoho nemá. Otec je ornitolog amatér a matka žije ve zlatém pozlátku jejich "idylického" života...
Jacob mě připadal jako neskutečně plochá postava. Za celou knížku jsem si s ním nedokázala vytvořit žádný vztah. Ale ani o ostatních postavách nemůžu říct něco jiného. Postav tu máme celkem dost a i to možná bude důvod, proč nemohla mít žádná z nich víc prostoru. Nerada bych spoilerovala, takže se o dalších postavách moc rozepisovat nemůžu.

Na knize mi nejvíc vadilo, že občas byla až neskutečně dětsky naivní. Přitom nadruhou stranu, kdyby jste některé pasáže přečetli dítěti, na návštěvu dětského psychologa byste dlouho čekat nemuseli. A právě víc těch děsivých pasáží to prostě chtělo. 
Začátek měl to správné strašidelné kouzlo a já jsem se zatajeným dechem čekala, co přijde dál. Jenže pak se  objevily tajemné děti a já si začala připadat, jak v nějaké variaci X-Menů. Všechna atmosféra se vytratila a prostředek knihy se jenom táhl a táhl. Upřímně jsem se musela přemlouvat, abych četla dál. Když už jsem ani nečekala, že by se to mohlo změnit, kniha zase nabrala tempo a poslední stránky jsem přečetla jedním dechem.

Jako skvělý nápad mi připadalo přidání do knihy dobové fotografie. Příběh to skvěle okořenilo a atmosféře to jenom prospělo.


Práva na natočení této knihy už jsou prodaná a na post režiséra by měl sednout Tim Burton. Myslím si, že v jeho podání to bude určitě zajímavé a snad se mu podaří z příběhu vytěžit maximum. Předpokládaná premiera je v roce 2015.Hodnocení:
Musím říct, že jsem z knihy byla zklamaná. Hlavně proto, že jsem čekala něco úplně jiného. Serii ale přesto stále dávám šanci a jsem zvědavá, jak se s tím autor popere (tato kniha byla jeho prvotinou). 
Pokud nebudete jako já očekávat, že z příběhu v noci oka nezamhouříte, určitě si knihu užijete mnohem víc.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Všem děkuji za komentář :)